Minek ment oda?
A tízmillió szövetségi kapitány megfejtette, miért cserélte a válogatott védője zöld-fehér mezét lila-fehérre. Pálfy Dániel Ábel írása.
A 2023-as Football Forum Hungary sztárvendége Hriszto Sztoicskov korábbi aranylabdás és világbajnoki gólkirály bolgár játékos volt, akivel egy pódiumbeszélgetés keretében többek közt Kubaláról, Mourinhóról és persze a sikeres Rossi-csapatról is beszélgettünk.
Ki hinné, de sportújságíró-kollégaként érkezett Budapestre az egykori bolgár zseni, az aranylabdás, európai aranycipős és vb-gólkirály Hriszto Sztoicskov, aki 1994-ben a legjobb négy közé navigálta a bolgár nemzeti tizenegyet az Egyesült Államokban rendezett labdarúgó-világbajnokságon. Most a legnagyobb spanyol nyelvű amerikai televíziós csatorna, az Univisión sokmilliós közönségének dolgozik az európai kupafinálék keretében, így a budapesti Európa-liga döntőn is.
Az úgynevezett bolgár aranykor, az ő nevével fémjelzett éra sikereiről kérdeztük a heves temperamentummal megáldott csatárzsenit, aki válaszaival azért árnyalta a róla kialakult képet.
Ahhoz képest, hogy az emberek fejében valószínűleg egy magának való, kissé öntörvényű, ösztönös tehetségként él, Sztoicskov külön hangsúlyozta:
„A siker 99% kemény munka, 1% tehetség”
– ami meglepő arány épp az ő szájából, akit már a kelet-európai rendszerváltozás hajnalán a világ akkori legjobb csapatához szerződtettek a vasfüggöny mögül.
Pedig ezzel a mentalitással vágott neki Barcelonában a csapatba illeszkedésnek ami Kelet-Európából, Bulgáriából egyáltalán nem tűnt egyszerű feladatnak.
Viccesen mesélt arról, hogy mindenhol csak azt a nevet hallotta felmerülni, hogy „Kubala így, meg Kubala úgy”. Ekkor még fogalma sem volt arról, hogy a magyar legenda Kubala László lehet a legnagyobb segítségére.
„Egyszer megszólított egy barátságos férfi, és bemutatkozott: »Én vagyok Kubala László, de hívj csak Lacinak« – mondta és onnantól kezdve értettem meg kihez tartozik az ünnepelt név ott Barcelonában.
Rengeteg segítséget kaptam Lacitól, akkor is, ha esetleg rosszul ment a játék, mert elhitette velem, hogy jó lehetek, és hogy ismeri azokat a problémákat és nehézségeket, ahonnan jövök, s amiken keresztül megyek” – idézte fel a kezdő éveket Sztoicskov.
Azt is elmondta, hogy egészen elképesztő, hogy a magyar klasszisnak köszönhető az új stadion, a Nou Camp, hiszen egykor a spanyol városban mindenki látni akarta Lacit és a sikeres katalán csapatot.
Az FCB egy másik magyar klasszisa is szóba került, hiszen Kocsis Sándor születésének 90. évfordulójára külön üzenetet küldött a bolgár focilegenda.
Az korábbi FCB-edző, Johan Cruyff is kulcsszereplő a Sztoicskov-életműben. Ő kimondottan azért váltott stratégiát a Barcelonánál, hogy a bolgár légiósból aranylabdást csináljon. De ha kellett, nyersen le is szúrta csatárát.
aki közölte: mostantól nem Sztoicskov az ő középcsatára, tessék szépen új posztot találni. (Így lett balszélső a sztárjátékosból.) Az ő középcsatára nem futhat ennyiszer lesre, mert azzal a többiekkel is kiszúr!
Sztoicskov a kérdésünkre egy másik nagyszerű szakembert is megemlített, mégpedig José Mourinhót. A ma a Roma edzőjeként a Puskás Arénában Európa Liga-döntőt vívó portugál volt a barcelonai padon Cruyffot váltó Bobby Robson segítője akkoriban. Sztoicskov külön kiemelte, hogy Mourinho már akkor mindenre részletre odafigyelt. Amikor az egyik edzésen egymás után 3 labdát is eladott – mesélte – a portugál még a másnapi reggeli alkalmával is felhívta rá a figyelmet, hogy 2 ilyen hiba még belefér – 3 viszont már nem. Majd közeledett a meccsnap, amikor pedig már amondó volt, hogy persze a mérkőzésen lehetőség szerint egyáltalán ne adja el a labdát a támadó.
„Mindig mindent leír. Tudják, miért? Hogy ezzel is időt nyerjen, amit majd a játékosaival tölthet el” – árult el egy kulisszatitkot Mourinhóról, vagy ahogy a szakma is emlegette a „Special One”- ról, akinek kivételes a viszonya a játékosaival.
De ha már játékosok és edzők közötti lélektanról beszéltünk, kíváncsiak voltunk arra, mit gondol az olasz, de már tiszteletbeli magyarként ismert Marco Rossiról. A magyar válogatott felfelé ívelő szakaszban van, és ezt a közelmúltban az Eb-selejtezőn 3-0-ra a magyar válogatott ellen elveszített mérkőzésen Bulgária is megtapasztalhatta. Sztoicskov nem csak hogy dicsérte Marco Rossit, de a magyarok sikereinek legfőbb letéteményesét is benne látja:
„Marco Rossi a válasz a magyar foci sikereire. A magyar válogatott jó szereplésének legfontosabb oka Rossi karaktere. Az, ahogy viselkedik, s amit képvisel, mert ez átragad a játékosokra.”
Végül egy jó tanácsot küldött mind a magyar, mind a bolgár edzőknek, amikor a két nemzet futballjának potenciális fejlődéséről kérdeztük:
„Aki tizenhat-tizenhét évesen nem mutatkozhat be az első osztályban, sosem fog eljutni egy topligába. Úgyhogy a klubedzők igenis legyenek bevállalósak a fiatalokkal!” – búcsúzott eképpen a legenda.
A nyitóképen: Hriszto Sztoicskov. Fotó: Football Forum Hungary 2023